середа, 13 квітня 2016 р.

Профілактика стресових розладів у дітей.

Рекомендації батькам щодо профілактики стресових розладів у дітей.

У кризовій ситуації діти використовують такі стратегії оволодіння собою:
- компенсація: розмова з друзями, придбання нових речей, веселі ігри.
- уникнення: втеча, заперечення, так ніби нічого не сталося.
- регрес: замкнутість (заглиблення в мушлю), отупіння, відмова, «я не можу», сонливість.
- конфронтація: емоційне і когнітивне «опрацювання» веде до поступового виходу з кризи. Для того щоб використовувати цей метод необхідно. Щоб поруч з дитиною був чуйний дорослий.

Потурбуємось про тіло:
1.     Намагайтеся якомога менше змінювати звичний ритм життя дитини;
2.     Побільше сну, відпочинку, позитивних вражень;
3.     Організуйте можливість дитині для «розрядки» напруги – заняття спортом, танцями. Рухливі ігри;
4.     Харчування – може бути частими і маленькими порціями, не примушуйте дитину їсти, якщо вона не має апетиту. Харчування може бути легким і корисним (фрукти, овочі, соки).
5.     Дитині необхідно побільше пити води (і вам також)  (вода, солодкий чай, компот, сік..);
6.     Не відмовляйте дитині у солодкому. Неміцний чай із цукром, цукерка, чашка какао викликають позитивні емоції, почуття безпеки та стимулюють роботу мозку;
7.     Не бійтеся зайвий раз обійняти, погладити дитину, потримати її за руку, зробити їй масаж або покласти руку на плече. Позитивні тілесні контакти дуже корисні для зняття напруги;
8.     Теплий душ теж знімає напругу.

Потурбуємось про емоційну стабільність:
1.     Не потрібно без особливих причин водити дитину в місця масового скупчення людей. Це може підвищити її тривогу При відвідуванні таких місць необхідна ОБОВЯЗКОВА ПРИСУТНІСТЬ ПОРУЧ СПОКІЙНОГО ДОРОСЛОГО. Поясніть дитині куди і навіщо ви йдете.
2.     Не варто дитині на самоті дивитися телевізійні новини. Чим менш новин побачить тим краще. У будь якому разу, якщо дитина – підліток, вона потребує пояснення вашого ставлення до події;
3.     Створіть атмосферу довіри (обніміть її, розмовляйте з нею, приймайте участь у її іграх);
4.     Подивіться з дитиною «хороші фото» - це дозволить звернутися до приємних спогадів з минулого, послабить неприємні спогади;
5.     Читайте книжки, де описуються сюжети подолання страху героями;
6.     Якщо дитина відчуває тривогу або страх, ви можете забезпечити для неї свою спокійну присутність, ненав’язливий фізичний контакт (обійняти, взяти за руку), тепло (накрити ковдрою, дати теплий чай). Важливо говорити, що ви поруч, що все добре, вона у безпеці;
7.     Якщо дитина особливо «не слухається», виявляє надмірну активність – постарайтеся не відповідати агресивно. Можливо рухома активність допомагає дитині справлятися зі стресом. Будьте поруч, намагайтеся поступово знижувати її темп. Можна спробувати ввести рамки – запропонувати рухливу гру «за правилами», або переключити на активність, де є правила (бігти на випередки, «битися подушками», м’яти і рвати папір…);
8.     Дитині можуть снитися кошмарні сновидіння. Підтримайте її вислухайте та заспокойте, переконайте що в цьому не має нічого страшного;
9.     Дайте дитині зрозуміти. Що ви серйозно ставитися до її переживань, і знали інших дітей. Які через це пройшли (Я знаю одного сміливого хлопчика, з яким теж таке трапилось);
10.           Поговоріть з дитиною про ті почуття, яких вона зазнала або відчуває. Ви можете сказати, що багато людей відчувають тривогу, страх, безпорадність. І що ці почуття - нормальні. Розмову про почуття можна супроводжувати малюнками, або ліпленням.
11.           Зведіть розмову про подію з опису деталей на почуття.

Подбаємо про осмислення подій:
1.     Будь-яка маленька дитина потребує пояснення подій, того що відбувається. Для неї важливо знати, що відбувається з батьками, що відбувається в  сім`ї і місті. Постарайтеся пояснити це коротко (4-5 фраз) і спокійно.
2.     Розмовляйте з дитиною про події стільки скільки їй потрібно. Не варто говорити: «Тобі це не зрозуміти», «Зрозумієш коли виростеш», «Я не можу тобі пояснити». Фрази повинні бути зрозумілими і не лякати дітей.
3.     Необхідно час від часу нагадувати дитині, що зараз ситуація більш стабільна, дорослі знають що робити; що є на кого покластися, поруч є дорослі турботливі люди.
4.     Не можна дозволяти дитині стати тираном. Тому не виконуйте будь-які її бажання з почуття жалю.

Особлива важливість гри:
1.     Зараз як ніколи дитині важливо АКТИВНО ГРАТИСЯ. Будуть гратися в війну, лікарню, майдан, але це допомагає знизити напругу.
2.     Важливу роль можуть зіграти ігри на відреагування агресії. Усе це є нормальним способом впоратися з агресією. Можна запропонувати битву подушками, повітряними кульками та ін... Також добре м’яти пластилін, тісто, глину;
3.     Заохочення гри дитини з піском, водою, глиною (допоможуть назовні винести свої переживання), ігри в лікарню.

Техніка « Активне слухання».
1.     Бути разом;
2. Контакт на рівні поглядів.
3. Ділитися думками і почуттями.
             4.Змістовні бесіди.

ЯК ДОРОСЛІ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ДІТЯМ В СТРЕСОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Немовлята
-       Тримайте їх у теплі та безпеці.
-       Тримайте їх подалі від голосних свуків, шумів та хаосу.
-       Частіше пригортайте їх до себе.
-       По можливості дотримуйтеся режиму годування та сну.
-       Говоріть спокійним та ніжним голосом.

Діти раннього віку
-       Приділяйте їм більше часу та уваги.
-       Постійно нагадуйте їм, що вони в безпеці.
-       Поясніть, що немає їхньої вини в тому, що відбувається.
-       Старайтеся не розлучати дітей з тими, хто піклується про них: братами, сестрами чи рідними.
-       По можливості виконуйте звичні процедури і дотримуйтесь режиму.
-       Простими словами відповідайте на питання про те, що відбулося, без лякаючих подробиць.
-       Дозвольте дітям бути поряд з вами, «триматися» за вас, якщо їм лячно.
-       Будьте терплячими з дітьми, які повертаються до поведінки, що притаманна молодшому віку (наприклад, смокчуть палець чи мочаться в ліжко).
-       По мірі можливості створіть умови для ігор та відпочинку.

Діти старшого віку та підлітки
-       Приділяйте їм час та увагу.
-       Допоможіть їм займатися звичними справами.
-       Поясніть їм, що трапилося і що відбувається в даний момент.
-       Дозвольте їм сумувати і плакати. Не чекайте, що вони виявляться сильними.
-       Вислухайте їхні здогадки та страхи без засуджень та оцінок.
-       Чітко визначте правила поведінки та поясніть, чого чекаєте від них.
-       Запитайте, чого вони побоюються, підтримайте їх, обговоріть, як краще вчинити, щоб залишитися неушкодженими.

-       Заохочуйте їхнє прагнення приносити користь оточуючим і надавайте таку можливість.

понеділок, 11 квітня 2016 р.

Як зняти стрес

ЯК ЗНАТИ СТРЕС


Як зняти стрес прямо зараз.
14 незвичайних способів:
Один із способів уникнути стресу - розчісування волосся протягом 10-15 хвилин. Ця процедура допомагає "розігнати" кров і розслабити м'язи.
Східні практики вчать: «Хочете позбутися від печалі, пересуньте 27 предметів в домі». Вважається, що це звільняє простір для енергії, яка зможе безперешкодно ковзати в правильному напрямку. Спробуйте даний метод, і самі переконаєтеся, що він допомагає мозку переключитися, відволіктися від проблем і відпочити.
Щоб зберегти енергію, масажуйте по 30 секунд точки, що знаходяться під носом, між бровами, під нижньою губою і в центрі долоні.
Ще один простий спосіб скинути нервове напруження і уникнути стресу. Потрібно щосили потерти долоні одну об одну, поки вони не стануть гарячими. Також корисно гарненько розтерти вуха. Так ви зможете підбадьоритися і зосередитися на роботі.
5. Змити конфлікти і стреси.
Справитися з емоційним негативом допомагає 15-хвилинний душ. Встаньте під теплі струмені води, щоб вони масажували голову і плечі. Незабаром ви відчуєте, як вода забирає із собою все непотрібне.
Смачна їжа - ефективний антистресовий допінг. Зберегти гарний настрій, зняти стрес допомагає жирна риба, в якій містяться кислоти омега-3, дуже корисні для нервової системи. Якщо не любите рибу, з'їжте морозиво або банан. Ці продукти діють не гірше антидепресантів.
Влаштуйте 30-секундну пробіжку вгору і вниз - це вправа посилить приплив кисню до частин мозку, відповідальним за управління емоційним стресом.
Психологи виявили, що розфарбовування картинок протягом 2-3 хвилин в періоди підвищеного стресу в 5 разів збільшує ймовірність завершення роботи в строк. Тобто ви зможете не тільки пережити стрес, але і, можливо, створите який-небудь шедевр.
При накопиченні радикалів людина відчуває почуття тривоги і панічні стани, характерні для стресу. Гібіскус не дає радикалам концентруватися, як би розріджує їх, і таким чином допомагає зняти стрес, не роблячи вас млявими.
У багатьох людей стрес виражається в тому, що затискаються, втрачають еластичність м'язи плечового пояса, шиї і попереково-крижового відділу хребта - звідси і головні болі, і болі в спині. Хорошу допомогу в цьому випадку можуть надати масаж або плавання. Вдома і на роботі можна виконувати нескладні вправи на розслаблення: потрібно обертати руками, згинати їх в різні боки, а ще робити махи ногами.
Розкладання речей по місцях допомагає впорядкувати думки, зосередитися. Крім того, акуратний вигляд полиць, ящиків, шаф дає своєрідний психологічний ефект - зовнішній порядок і організованість людина несвідомо переносить на власне життя.
Знайдіть можливість залишитися вдома одному, щоб впорядкувати думки. Увімкніть улюблену музику, дістаньте з холодильника улюблені ласощі, влаштуйтеся в улюбленому кріслі. Подумайте, чого б вам хотілося найбільше, і запишіть бажання на папері. Унаочнення чіткого плану допоможе визначитися з подальшими діями.
Запахи сильно пов'язані з емоційною пам'яттю. Тому дуже корисно мати під рукою аромат, який асоціюється з пережитими хвилинами сильного щастя, захоплення, блаженства. Вдихайте його частіше, це допоможе зберегти гарний настрій.
Обов'язково танцюйте вдома! Ритмічні рухи під музику добре допомагають зняти стрес. До того ж танці сприймаються як розвага, на відміну від тих же тренувань у фітнес-клубі.
КОМПЛЕКС ВПРАВ
ВПРАВА «ЧУДЕСНА ПОСМІШКА»:
Дуже корисно починати день так: уранці пе­ред дзеркалом потрібно виконати що-небудь приємне, що допоможе додати обличчю при­вітного виразу. Тільки з таким обличчям ви мо­жете звертатися до навколишніх. Посмішка не повинна бути на «замовлення» — така посмішка не допомагає.
ВПРАВА «ПОДОЛАННЯ НУДЬГИ Й ПОГАНОГО НАСТРОЮ»
Включіть швидку музику (яка вам подобаєть­ся) й потанцюйте.
Ви переконаєтеся, що такий танець (іноді до легкого поту) викличе у вас м'язову радість.
ВПРАВА «МЕЛОДІЯ»
Пригнічений стан легко знімається, а хоро­ший настрій стає ще кращим від насвистування мелодії з «настроєм» (про себе).
ВПРАВА «ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД СТРЕСУ»
Станьте прямо й максимально роз­слабте тіло. Дихайте через ніс якнай­глибше. Не потрібно працювати, як насос, подих повинний бути хаотич­ним і досить швидким. Концентруй­теся тільки на диханні. Тіло при цьому може почати рухатися, не заважайте йому. Рухи можуть бути будь-якими.
Не бійтеся. Завдання цього ета­пу — стати «божевільним». Ви можете робити що завгодно — кричати, стри­бати, трястися, танцювати, сміятися, плакати. Не контролюйте себе! Навпа­ки, намагайтеся реалізувати те, що вам хочеться зробити. Робіть все якомога енергійніше, намагайтеся перетвори­тися в суцільний згусток енергії.
Станьте прямо й підніміть руки вгору. Починайте вигукувати «ха», намагаючись звільнитися від негативних емоцій, викинути все, що вам зава­жає, вичерпати себе. Робіть це якомога енергійніше.
Різко зупиніться. Замріть у тому положенні, в якому виявилися. Збері­гайте нерухомість. Прислухайтеся до того, що відбувається всередині вас. Не намагайтеся виявити в собі щось незвичайне, а просто станьте стороннім спостерігачем.
Починайте легко танцювати, кружляти, на­співувати. Відчуйте благодать і звільнення.
ВПРАВА «ПОДИХ ПІД ЧАС РЕЛАКСАЦІЇ»
Дихати неглибоко, гармонійно, оскільки потреба організму в кисні невелика. При цьому подумки вимовляти: «а», «про», «розум», відчу­ваючи, що при проголошенні «а» наповнюють­ся нижні частини легень, при проголошенні «про» — середні, а при «розум» — верхні (ніби струмінь іде в голову).
Видихнути через рот вузьким струменем, ніби огортаючи тіло «спіраллю» від голови до ніг. При цьому потрібно заплющити очі, якщо після видиху не хочеться дихати, вимовити ко­ротку фразу: «Я спокійний, радісний».

неділя, 10 квітня 2016 р.

Стрес і його джерела

СТРЕС І ЙОГО ДЖЕРЕЛА


Несприятливих обставин у житті вистачає: напружені стосунки вдома, втрата близької людини, почуття самотності, матеріальні труднощі, порожнеча... Це ще не повний перелік тих ситуацій, які можуть спричинити стрес. Ми завжди намагаємося дивитися в майбутнє з надією. Але під тиском реальності руйнується багато наших планів і сподівань. Людина легко дає раду таким ситуаціям як невдалий день або сварка з друзями. Але тривалі конфлікт й нескінчена низка стресів здатні зашкодити здоров'ю людини.

Відомий дослідник стресу Г.Сельє зазначав, що має значення не те, що з вами відбувається, а те, як ви це сприймаєте.
Стрес (тиск, натиск) — це стан напру­ження, який виникає внаслідок дії силь­ного подразника незвичайної ситуації. Ст­рес необхідний у житті людини. Він допо­магає пристосуватися до нових умов, впли­ває на працездатність творчість, навчає нас долати перешкоди на життєвому шля­ху, мобілізувати власні сили й ставати впевненими в собі. Але водночас стрес, якщо він діє довго, може стати руйнівним для людини, від нього потерпають найслабші органи.
Стрес - складова частина життя, й у по­мірних дозах він надає життю смак і аро­мат, як писав Г.Сельє. Стрес природний по­бічний продукт будь-якої діяльності, він відображає потребу людини в адаптації, у пристосуванні до мінливих умов життя. Це вимагає напруження захисних сил, мо­білізації внутрішніх ресурсів організму, щоб енергетично забезпечити можливість вирішення нових завдань.
Залежно від подразника, який діє на людину, розрізняють два види стресу:
        дистрес - дія негативних емоцій у ситуаціях горя, нещастя, хвороби, що зни­жує опірність організму до несприятливих чинників середовища, виснажує людину, заважає їй мобілізуватися;
        евстрес - дія позитивних емоцій, натхнення, творчого осяяння, кохання, коли за плечима ніби крила виростають.
Періодичні емоційні стреси корисні для організму: вони позитивно впливають на зовнішній вигляд, мобілізують сили й ро­зумові здібності. Але від дистресу потрібно терміново рятуватися, поки він не встиг втрутитися у ваше життя, здоров'я, кар'є­ру.
Що ж відбувається з тілом, коли ви по­трапляєте у стресову ситуацію? У цей мо­мент надниркові залози викидають у кров гормон адреналін і норадреналін, у вас стискаються кулаки, подих стає уривчас­тим. Такі зміни передбачені природою як захисна реакція на небезпечні ситуації.
Стрес дійсно здатний пробудити прихо­вані резерви людини, примножити сили й розумові здібності. Головне при цьому спрямувати їх у потрібне русло й з'ясувати причини стресу. Якщо цього не зробити, стресові гормони нагромаджуються й «за­пускають» в організмі іншу хімічну реакцію - людина стає агресивною, починає нервово ходити зі сторони в сторону, мету­шитись. Утім, через якийсь час усе відбу­вається з точністю до навпаки: стрес пере­ходить у стадію пасивних негативних емоцій - опускаються руки, розвивається депресія.
Найнебезпечніша стадія стресу - коли він переходить у хворобу, з якою впоратися під силу лише кваліфікованому психотера­певтові. На цьому етапі надниркові залози, крім адреналіну, починають продукувати небезпечний гормон кортизон, що може спровокувати погіршення пам'яті, серцево-судинні захворювання, хвороби шлунково-кишкового тракту, ослаблення імунітету, раннє старіння, проблеми зі шкірою.
Стресами різного ступеня інтенсивності «багате» життя кожної людини. Інша річ, що одні вміють їм протистояти, а інші - ні.
Усіх людей можна умовно поділити на дві групи:
       до першої групи належать ті, хто по­гано переносить шум, галас, поспіх, тобто головними стрес-чинниками для них є надмірні подразники. Це, так звані «чере­пахи», які не можуть ефективно працюва­ти, якщо поруч хтось є, якщо на результати їхньої праці дуже чекають чи мають їх оці­нювати. «Черепахи» віддають перевагу спо­кою, тиші, прагнуть працювати на самоті;
       друга група – «скакові коні», навпа­ки, погано реагують на брак подразників, монотонну діяльність, обмеження в кон­тактах. Цих людей дратує тиша, вони люблять працювати з увімкненим приймачем або телевізором. Якщо на виконання зав­дання лишається мало часу або хтось дуже чекає на результат їхньої роботи, вони кра­ще концентрують увагу, швидше діють.
Фармакологи та фізіологи здавна зна­ють, що слабкі подразники збуджують жит­тєдіяльність, середні - підсилюють, сильні - гальмують, а дуже сильні - па­ралізують. Усе залежить від індивідуаль­них рис особистості: той самий стресор може стати для однієї людини стимулом для саморозвитку, а іншу призвести до сильних переживань.
Прикладом може бути дитяча казка про двох жабенят, які потрапи­ли до глечика зі сметаною. Одне жабенятко поборсало­ся трохи й вирішило, що не варто марно старатися, склало лапки й захлинуло­ся. А друге нічого не вирішу­вало, не міркувало - часу не було - воно стрибало дедалі вище, бо дуже хотіло вибра­тися на волю. І ось жабеня відчуло опору — це під ним утворилася грудка масла, жабеня легко відштовхнуло­ся й вистрибнуло з глечика.
У стані емоційного збуд­ження людина втрачає вла­ду над собою, починає роб­ти вчинки, які потім сама ж засуджує.
Для визначення свого стану можнаскористатися тестовими методиками (Тест «Прихований стрес»; «Чи впорядку у вас нерви?»; «Чизагрожує вам нервовий зрив?»). Визначити стадії стресу можна й за фізичним станом людини.
Перша стадія - втома, кров від мозку прибуває до м'язів, розумова діяльність ускладнена, очі сухі шкіра блис­куча й масна.
Друга стадія - вертикальний чи бо­ковий страбізм (косоокість), унаслідок яко­го людина певний час не може адекватно сприймати відстань.
Третя стадія - під райдужною оболон­кою обох очей видно смуту білкової оболон­ки. Виникає відчуття розбіжності з самим собою. Свідомість не контролюється.
Якщо у вас все-таки дистрес?
Вам ніколи не принесе полегшення:
• активний «відпочинок» біля телевізо­ра, а також читання книг, спроба звинува­тити в своїх невдачах інших;
       сплески бурхливих емоцій зі сльоза­ми й голосінням;
       бажання «усамітнитися», щоб «плека­ти» свій поганий настрій;
       снодійне.
Як діяти у стресовій ситуації?
1.  З'ясуйте, що саме вас тривожить і за­чіпає за живе. Розкажіть про те, що вас тур­бує, близькій людині. Це особливий психо­логічний прийом: проаналізувавши свою проблему вголос, ви дістанетеся до кореня своїх проблем і знайдете вихід із ситуації.
2.  Сплануйте свій день. Учені помітили, що для людини, стан якої наближається до стресового, час прискорює свій біг. Тому вона відчуває непомірну завантаженість і нестачу часу.
3.  Навчіться керувати своїми емоція­ми. Наш мозок викидає гормони стресу на будь-які подразники, що загрожують на­шому спокою. При цьому йому зовсім бай­дуже, реальні вони чи вигадані. Вирвати­ся зі стресового кола допоможе найпрості­ша йогівська вправа. Заплющіть очі й подумки перенесіться на берег океану. Підніміть руки вгору й розведіть у сторони, уявляючи, як у них входить енергія. Складіть їх одна на іншу - ліва знизу. Цього цілком достатньо, щоб повноцінно відпочити, наситити мозок киснем і зас­покоїтися. Не забувайте хвалити себе що­разу, коли вам удасться впоратися з хви­люванням. Наприклад, купіть собі що-небудь у подарунок. Причому робити це по­трібно не стільки заради себе, скільки заради свого мозку. Ваша сіра речовина теж має потребу в подяці за відмінно вико­нану роботу.
4. Усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже хочеться. Сміх позитивно впливає на імун­ну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові. У відповідь на вашу посмішку, організм продукуватиме бажані гормони радості.
5.  Використовуйте агресивну енергію в мирних цілях. Візьміть на озброєння японський спосіб боротьби зі стресами. Коли японець відчуває роздратування, він щосили б'є опудало свого шефа. А якщо у вас під рукою ляльки не виявилося, напишіть «обурливий» лист, і з усією люттю, на яку ви здатні, спаліть його, або розірвіть на клаптики.
6.            Вживайте вітамін Е. Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. До речі, цей вітамін міститься у картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині, волоських горіхах.
7.            Є багато різних систем аутотренінгу. На жаль, на те, щоб опанувати їх, у нас ча­сто не вистачає терпіння й часу. А ось зас­воїти кілька формул самозаспокоєння зовсім не важко.
Формули для самозаспокоєння
                  Відкинь цю думку.
                  Все буде добре.
                  Проблема вирішиться.
                 Це не варте хвилювання.
                  Я зосереджуюся на своєму диханні.
                  Я почуваюся здоровою.
                  Я абсолютно спокійна.
                  Як я могла хвилюватися через дріб­ниці.
                  Думки розважливі. Спокійно обмірко­вую свої подальші дії.
На перший погляд, все це може зда­тися примітивним. Але чому б не спробувати потренуватися. Опанувати себе ? зна­чить оволодіти ситуацією.
Як не допустити негативних емоцій у своє життя
1.     Частіше усміхайтеся.
2.   Не думайте про себе у чорно-сірих тонах.
3.   Не сваріть себе. Це охоче зроблять інші.
4.   Не засмучуйтесь через дрібниці.
5.   Не давайте волю емоціям, почекайте, порахуйте до 10.
6.   Щоб позбутися страху, дізнайтесь більше про те, що його викликає.
7.   Заспокоїтись та покращити настрій допоможе хобі.
8.   Якщо вас опанували негативні емоції — відчуйте «м'язову радість» (займіться спор­том або фізичною працею)…
9.   Частіше спілкуйтесь із природою, відвідуйте концерти, театри, виставки.
10.       Пам'ятайте, наша емоційна сфера потребує короткого відпочинку в повному спо­кої.
Як позбутися негативних емоцій та почуттів
1.     Якщо ви відчуваєте образу, напишіть чи намалюйте свої почуття на папері, висловіть усі переживання. Пишіть, аж поки не зникне роздратування, а потім порвіть аркуш.
2.     Намагайтеся конструктивно сприймати критику інших людей — це крок до самовдосконалення.
3.     Трансформуйте негативні емоції у фізичну роботу.
4.     Навчіться пробачати людину, яка викликала у вас негативні почуття.
5.     Відчувши збудження, починайте дихати повільно і глибоко. Воно скоро згасне.
6.     Учіться заміняти емоції гніву радістю. Станьте перед дзеркалом, подивіться на своє збуджене від гніву обличчя, потім усміхніться. Хоч як це складно, пригадайте щось приємне.
7.     Налаштуйтеся на сприятливо-спокійну реакцію на всі події, які трапляються у ва­шому житті. Допоможе в цьому така вправа: стисніть обидві руки в кулак, великий палець покладіть на підмізинний. Виконуйте тричі на день по 15 хвилин.
8.     Використовуйте аутогенне  тренування.


 Важко уявити собі людину, яка розв'язала, всі свої проблеми. Ми всі живемо у проблемах, це наше життя. Треба просто визнати їх реальне існування.
В. Леві